top of page

Czytanie czyli same plusy


Dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie książek pobudza wyobraźnię i uruchomia dziecięcą kreatywność. Dziecko podczas słuchania, kiedy dorośli mu czytają ma okazję rozwijać zdolność myślenia obrazami, kojarzenia. Dziecko musi przez dłuższy czas koncentrować się na treści, co pozytywnie wpływa na rozwój jego umysłu.

Wspólne czytanie książek to możliwość zacieśniania więzi między dzieckiem, a rodzicem. Dotyczy to zarówno pogłębiania bliskości fizycznej (przytulenie, bliski kontakt z dzieckiem podczas czytania) oraz bliskości emocjonalnej (rozmowy na ważne tematy, pokazanie mu, że jest kochane).

Jeśli czytamy dziecku i zaczęliśmy to robić już na wczesnym etapie jego rozwoju, to w przyszłości jest szansa że wybierze ono książki, zamiast spędzać wolny czas przed telewizorem albo na graniu w gry komputerowe.


Zalety samodzielnego czytania

  • Książki pozwalają poznać świat. Odkrywać nieznane, poszerzać wiadomości na interesujące dzieci tematy.

  • Pomagają kształtować osobowość dziecka.

  • Czytanie pomaga w budowaniu systemu wartości, kształtuje postawy i pomaga dokonywać właściwych wyborów moralnych.

  • Książki rozbudzają pasje dziecka (np. majsterkowanie, projektowanie, tworzenie przeróżnych prac plastycznych) i wyobraźnię, poprawiają koncentrację i uczą kreatywnego myślenia.

  • Książki uczą dzieci zdolności komunikacji, poszerzają słownictwo i uczą poprawności językowej.

Dzięki czytaniu u dzieci rozwija się empatię, życzliwość, otwartość, a także poczucie humoru.

Jakie książki warto czytać?

Przy wyborze wartościowych książeczek dla młodszych dzieci warto zwrócić uwagę na potrzeby dzieci. Umiejętne dopasowanie książek może zaowocować w przyszłości tym, że czytanie będzie dla dzieci atrakcyjną i przyjemną formą spędzania czasu.


Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego Wydawnictwa.

Znajdą tu Państwo książeczki dopasowane do wieku, pasji oraz potrzeb edukacyjnych dzieci. Wśród tytułów mamy zarówno książeczki edukacyjne, rozwijające kreatywność, kolorowanki, łamigłówki, książeczki z naklejkami jak również tytuły edukacyjne łączące naukę z zabawą.

Dla starszych dzieci szczególnie polecamy wesołe, przygodowe i zakręcone powieści. Aby zapoznać się z książeczkami, które mamy w ofercie, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.

34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page